• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Відпустка без збереження заробітної плати: права працівників та обов’язки роботодавців

24 квітня 2025, 14:21

  • Юридичний департамент
Відпустка

Право на відпочинок є одним із фундаментальних прав працівника, що гарантується законодавством України. Закон України «Про відпустки» чітко визначає категорії осіб, які мають право на відпустки, незалежно від форми власності підприємства, виду його діяльності чи галузі, а також для тих, хто працює за трудовим договором у фізичної особи (ст. 2 Закону).

Серед різноманітних видів відпусток, передбачених законодавством, особливе місце займають відпустки без збереження заробітної плати. Їх надання регулюється статтями 25 та 26 Закону України «Про відпустки», а також статтею 84 Кодексу Законів про працю України (КЗпП України). Важливо розуміти, що надання таких відпусток відбувається виключно в інтересах працівників та за їхнім бажанням, а не з ініціативи роботодавця.

Законодавство розрізняє два основних види відпусток без збереження заробітної плати:

  1. Відпустки, що надаються працівникам в силу їхнього суб’єктивного права (в обов’язковому порядку). Перелік підстав для надання такої відпустки визначений статтею 25 Закону України «Про відпустки». За наявності однієї з цих підстав та за заявою працівника, роботодавець зобов’язаний надати відпустку без збереження заробітної плати.
  2. Відпустки, що надаються за погодженням сторін (роботодавця і працівника). Стаття 26 Закону України «Про відпустки» передбачає можливість надання працівнику відпустки без збереження заробітної плати за сімейними обставинами та з інших причин на термін, обумовлений угодою між працівником та роботодавцем або уповноваженим ним органом, але не більше 30 календарних днів на рік.  

Важливий нюанс:

Стаття 84 КЗпП України містить важливу норму, яка стосується відпустки без збереження заробітної плати на час загрози поширення епідемії, пандемії, необхідності самоізоляції працівника у випадках, встановлених законодавством, та/або у разі виникнення загрози збройної агресії проти України, надзвичайної ситуації техногенного, природного чи іншого характеру. У такому разі, відпустка може надаватися працівнику без 30-денного обмеження, передбаченого статтею 26 Закону України «Про відпустки».

Примус до написання заяви – грубе порушення законодавства:

Наголошуємо, що надання відпустки без збереження заробітної плати є правом працівника, а не обов’язком. Будь-які спроби роботодавця примусити працівника написати заяву про надання такої відпустки є протиправними.

Стаття 19 Конституції України чітко визначає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Крім того, стаття 60 Конституції України встановлює, що ніхто не зобов’язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази, а за їх віддання та виконання настає юридична відповідальність.

Роботодавець не має права чинити будь-який тиск на працівника з метою змусити його оформити відпустку без збереження заробітної плати. Такі дії є порушенням трудового законодавства та конституційних прав працівника.

У випадку порушення законодавства про працю, зокрема примусу до написання заяви на відпустку без збереження заробітної плати, працівник має право звернутися за захистом своїх прав до:

  • Профспілки (за наявності).
  • Державної служби України з питань праці (Держпраці).
  • Суду.

Відповідальність за примус:

Доведений у суді або виявлений Держпраці факт примусу працівника до написання заяви на відпустку без збереження заробітної плати є серйозним порушенням, що несе значні ризики як для організації, так і для її керівництва.

За такі дії передбачена не лише дисциплінарна та адміністративна відповідальність, але й у певних випадках – кримінальна. Роботодавцям слід усвідомлювати неприпустимість будь-якого тиску на працівників у питаннях, пов’язаних з їхніми трудовими правами, зокрема правом на відпустку.

Відпустка без збереження заробітної плати є правом працівника, яке може бути реалізоване за його власною ініціативою або у випадках, прямо передбачених законом. Роботодавці зобов’язані поважати це право та утримуватися від будь-яких форм примусу, що можуть призвести до порушення трудового законодавства та конституційних прав працівників. Дотримання законодавства про працю є запорукою стабільних та правомірних трудових відносин.

 

Поділитись

Теги

право

Новина за темою

Порядок звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника в період воєнного стану
24/04/2025
В Україні створюють Державний реєстр генетично модифікованих організмів
24/04/2025
Хто має право на обов’язкову частку у спадщині земельної ділянки
24/04/2025

Останні новини

Більше новин
Дайджест новин: «Всеукраїнська програма ментального здоров’я Ти як?» Квітень 2025 Дайджест новин: «Всеукраїнська програма ментального здоров’я Ти як?» Квітень 2025
09/05/2025
Аграрії Полтавщини вже засіяли майже 510 тис. га зернових і зернобобових культур
09/05/2025
Рух без бар’єрів: 15 громад отримають до кінця 2025 року оновлені вулиці
09/05/2025
Дайджест культурно-мистецьких подій із 12 по 18 травня
09/05/2025
Грант від ПРООН для проєктів зі зміцнення інституційної спроможності бібліотек – Хабів цифрової освіти
09/05/2025
9 травня виповнюється 135 років від дня народження Кирила Івановича Осьмака
09/05/2025
За кошти держсубвенції 8 громад області отримали авто для мобільних бригад
09/05/2025
До 100-річчя Феодосія Рогового
09/05/2025
У межах регіональної платформи «Діалог влади та бізнесу» бізнесу Полтавщини презентували посібник «Конфедерації роботодавців України»
09/05/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту